8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

20 Yaş Dişleri

Nedir?

Üçüncü azılar olarak da bilinen yirmi yaş dişleri ağzınızda süren son dişlerdir. Bu durum genellikle 17 ila 25. yaşlar arasında gerçekleşir.

Alınmalı mıdır?
Üçüncü azılarla ilgili tüm sorunlar ağrılı veya gözle görülür değildir. Farkında olunmadan da hasar meydana gelebilir. Yirmi yaş dişleri büyüdükçe kökleri uzar ve dişlerin alınması daha da zorlaşır ve komplikasyon olasılığı artar. Ayrıca, hastalar yaşlandıkça, gömülü kalmış yirmi yaş dişlerinin soruna yol açması olasılığı artar. Üçüncü azı komplikasyonlarının ne zaman ortaya çıkacağını kimse öngöremez; fakat bu komplikasyonlar ortaya çıktığında koşullar daha ağrılı olur ve dişlerin tedavi edilmesi zorlaşır.

Ne zaman aldırmalıyım?
Yirmi yaş dişlerinizin sizi rahatsız etmeye başlamasını beklemek akıllıca değildir. Genelde, yirmi yaş dişlerinin erken alınması daha az komplike bir iyileşme süreci sağlar. Gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları önlemek ve optimal iyileşme sağlamak için yirmi yaş dişlerinin genç yaşta alınması önerilmektedir. Ayrıca genç hastalarda iyileşme çok daha hızlı ve güzel olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Gömülü Diş Nedir?
Çenelerde yeterli yer olmadığında ve çıkması, üstteki diş eti, kemik veya başka bir diş tarafından engellendiğinde bir diş gömülü kalır.

Gömülü Bir Dişin Ciddiyeti Ne Boyuttadır?
Gömülü dişler ağrı yapabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Bu dişler aynı zamanda komşu dişleri veya diş köklerini sıkıştırabilir veya bunlara hasar verebilir. Gömülü dişi çevreleyen kese sıvı ile dolar ve genişleyerek kist oluşturursa daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kist büyüdükçe çene kemiğinde rezorpsiyona (erime) neden olabilir ve yanındaki dişlere, çevreleyen kemiğe ve sinirlere kalıcı hasar verebilir. Bir kist tedavi edilmediğinde, nadiren, duvarlarından tümör gelişimi olabilir ve tümörün çıkarılması için daha ciddi bir cerrahi prosedür gerekebilir.

Ameliyatla ilgili merak edilenler…
Ameliyattan önce ağız ve çene cerrahınız sizinle nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda konuşur. Bu süreç soru sormak ve kaygılarınızı dile getirmek için uygun bir zamandır. Doktora varsa herhangi bir hastalığınız ve aldığınız ilaçlar konusunda bilgi vermek önemlidir.

Yirmi yaş dişi çekme prosedürleri lokal anestezi, intravenöz sedasyon veya anlaşmalı tam teşekküllü özel hastanelerde genel anestezi altında yapılır. Doktorunuz sizin için doğru olan anestetik seçeneği sizinle konuşacaktır.

Ameliyat Sonrası
Ameliyatın ardından şişme ve hafif bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bunlar normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Soğuk kompres şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir; ağız ve çene cerrahınız tarafından reçete edilen ilaçlar rahatsızlığın kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Ameliyatın ardından diyetinizde değişiklik yapmanız ve zamanla normal gıdalara geçmeniz söylenebilir.