8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Diş Çekimi

Nedir?

Diş Çekimi tedavisi her zaman için son çare olarak görülen bir tedavi yöntemidir. Hekimler için amaç daima dişi ağızda tutmaktır. İleri derecede çürük, tedavisi mümkün olmayan diş kırıklıkları, kanal tedavisinin sonuç vermediği apseli dişler, vaktinde düşmeyen süt dişleri, tümör ya da kist içindeki dişler, gömük dişler, tedavi edilemeyen iltihaplı dişler ve ortodontik tedavi esnasında yer açmak için gerçekleştirilen çekimler hekimlerin diş çekme sebepleri arasındadır.

Diş çekiminin ardından ağızda boş diş kalmaması adına, diğer dişler boş dişin yerini kayarak doldurmadan implant (diş ekimi) yaptırılması hastanın ağız sağlığı için en doğrusu olacaktır.

Nasıl uygulanır?
Diş Çekimi lokal anestezinin ardından gerçekleştirilir. Çekimi gerçekleştiren hekimin bay ya da bayan olmasının bir önemi yoktur. Çekim esnasında uygulanan kuvvetten çok çekim tekniği önemlidir.

Köklü dişlerde ve yirmi yaş dişlerinde hastanın ağız yapısına bağlı olarak diş kırılarak çıkarılabilir. Hasta anestezi altında olduğundan çoğunlukla dişinin kırıldığını dahi farketmeyecektir.

Ne kadar sürer?
Diş Çekimi işlemi anestezinin ardından yaklaşık 5 dakika sürer. Eğer diş çekiminde dişin kırılmasını gerektirecek sebepler var ise çekim işlemi bir kaç dakika daha uzun sürebilir.

Anestezinin etkisini yitirmesinin ardından hasta günlük hayatına dönebilir, rahatça yiyip içebilir. İlk 24 saat sigara ve alkol alınmaması gerekir.

Ağrır mı?
Diş Çekimi oldukça basit ve güvenli bir işlemdir. Nadiren de olsa çekimden bir kaç gün sonra çekim boşluğunda alveolit denilen iltihaplanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda hekiminizin bölgeyi antiseptik ilaçlarla temizlemesi gerekmektedir. Bu iltihaplanmalar genellikle operasyona uğrayan bölgenin kürdan, çatal vb. yabancı maddeler ile oynanması sonucu oluşmaktadır.

Diş çekiminde kanama diabet hastaları, hipertansiyon hastaları, kortikosteroid kullanan hastalar, ağız kanseri hastaları, asprin kullanan hastalar ve kan hastalığı olan hastalarda çekim sonrası kanama durmayabilir. Bu özelliklere sahip olan hastaların operasyon öncesi hekimine durumunu bildirmesi ve operasyon sonrası yine hekimi ile iletişimde kalması önemlidir.