8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum ( zirkonzirkonia ) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar bir çok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için bir çok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde zirkonyum diş kaplama adıyla, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır.

Zirkonyum Kaplamalar Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

-Beyazlatma ile sonuç alınamayan renklenmiş dişlerin kaplanmasında.
-Şekil ve boyut olarak estetik görünmeyen dişlerin kaplanmasında kullanılabilir.
-Metal altyapılı porselen içerisindeki maddelere duyarlı olan alerjik bünyeli hastalara porselen kaplamalar yapmak için kullanılır.
-Dişlerde çapraşıklık bulunan hastalarda ortodontik tedavinin tercih edilmediği durumlarda.
-Ön bölge implant üstü protezlerde.
-Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu dişlerin restorasyonunda.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zirkon seramik kuronlar herkese uygulanabilir. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Herhangi bir yaş aralığı yoktur. Zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Doku dostu malzemelerdir. Zirkonyum Diş Kaplama ( Zirkon seramik tedavisi) 5 günde tamamlanabilir.

İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler.

Zirkonyum Diş Kaplama’nın Avantajları

Zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. Metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar.

Zirkonyum Diş Kaplama Güvenli Midir?

Zirkon kuronların korozyona uğramadıkları için dişetinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmazlar. Eğer hasta ağız hijyenine dikkat ediyorsa dişetinde sıkıntı yaratmazlar. Bazen kanal tedavisi olmuş dişler ağızda renk değiştirirler. Zirkon doğallığını kaybetmeden bu renkleşmeyi gizler. Bu durumlarda renk değişikliği ince diş eti altında görülür. Bu durumda zirkon kuronlardan değil, dişin kendi renk değişikliğinden kaynaklanır.