8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Ağız Kokusu

Neden olur?
Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır. Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafında birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişli bir özelliğe sahiptir. Büyük miktarda sülfür bileşikleri de bu alanlarda birikir. Eğer diş yüzeyi temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır. İleri derecede dişeti rahatsızlığına sahip olanlarda kişinin kendi başına temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlar vardır. Derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da kötü kokuya sebep olur.

Nasıl önlenir?
Ağız kokusuna sebep olan problem teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Ağız kokusuna neden olan gıdalardan kaçınmaya ek olarak, aşağıdaki yöntemlerle ağız kokusunu azaltabilirsiniz.
Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişlerinizi günde en az iki defa fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak.

· Dilinizi fırçalamak. Her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek, sabah tekrar takmak. Ayrıca her öğünden sonra hem ağızda kalan dişleri hem protezleri fırçayla temizlemek

· Ağız muayenesi ve bakımı için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek.

· Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü varsa tedavi edilmelidir.

Eğer tüm bu önlemleri almanıza rağmen, ağız kokusu şikayetiniz devam ediyorsa, ağız kokusu uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Sebepleri

Metabolizma bozuklukları
Açlık, diyet, ağız kuruması,
Kronik bademcik iltihapları,
Kronik sinüzit, burun polipleri,
Kronik faranjit,
Sindirim sisteminde darlık,
Mide ülseri, helikobakter plori varlığı,
Reflü hastalığı,
Sindirim kanalındaki iltihabi hastalıklar,
Akciğerin iltihabi hastalıkları (bronşektazi, apseler),
Sigara kullanımı

Tedavisi

Ağız içi kaynaklı ağız kokusunun %100 tedavi başarısı vardır. Dişler doğru şekilde ve düzenli fırçalanmalıdır. Düzenli olarak diş ipi kullanılarak dişlerin aralarında artık kalmaması sağlanmalıdır.

Diş taşı oluşumlarını engellemek için 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmeli ve diştaşlarını temizletmelidir.

Çürük, hatalı protezler ve kaplamalar ağız içinde olmamalıdır. Çürükler dolgu yapılmalı, eskimiş kaplamalar mutlaka yenilenmelidir.

Ağız kokusunun önlenmesi için diş eti sağlığı da iyi olmalıdır. Diş eti çekilmeleri varsa bir periodontiste (diş eti hastalıkları uzmanı) muayene olunmalıdır.

Ağız kokusu şikayeti olan hastaların mutlaka diş hekimi kontrolüne gelmesi gerekmektedir.

6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolü önemlidir.