8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Diş Kırıkları

Nasıl önlenir?
Çocuklarda sık görülen vakaların başında düşme ya da çarpma sonucu oluşmuş ön diş kırıkları gelir. Parkta koştururken ya da evde oynarken bile yaşanabilecek bu kazaların, özellikle futbol, boks, kayak, basketbol, bisiklet, sörf gibi aktiviteler sırasında gerçekleşme olasılığı daha yüksektir. Bu tür sporları yaparken çocuklara, diş hekimleri tarafından hazırlanan özel ağızlıklar takılabilir. Üst çene dişleri üzerine takılan, şeffaf silikondan yapılmış bu ağızlıklar çenede yastık etkisi yapar. Ağızlıklar sadece diş kırıklarını değil, dişlerin fırlayıp kökünden çıkması, dudak-dil ısırma ve yırtılması gibi başka kötü sonuçları da büyük ölçüde engeller.

Diş Kırılması
Kırılan parçalar çok kuvvetli yapıştırıcılar ile yerlerine yapıştırılır. Estetik, uzun ömürlü ve dayanıklı olan bu yöntemin uygulanabilmesi için dişin kırık parçasının hemen bulunması ve mümkün olan en kısa sürede diş hekimine ulaşılması gerekir. Hekime giderken kırık parçaları nemli tutmak önemlidir. Bunun için kırılan parçalar temiz bir gazlı bez içinde tutulmalı ve eczaneden alınacak bir serum fizyolojik ile nemlendirilmelidir. Bu mümkün değilse tükürük bile işe yarayacaktır.

Kırılan parça çok küçükse ya da bulunamadıysa, dişle aynı renk ve formda kompozit beyaz dolgu yapılır. Kompozit dolgular çok dayanıklı değildir, belli aralıklarla yenilenmeleri gerekir. Kompozit dolgunun görünümü ve ömrü; çocuğun beslenme alışkanlıkları, ebeveynlerin çocuğun ağız ve diş bakımında özenli olmasına bağlıdır.

Diş çıkması
Böyle durumlarda diş mümkünse hemen yerine yerleştirilmeli ve dişhekimine ulaşmaya çalışılmalıdır. He­men yerleştirme mümkün olmadıysa ve diş 1-2 saat içinde bulunmuşsa; öncelikle kök kısmına el değdirmeden akan su altında üzeri yıkanmalı ve mümkünse süt içinde (soğuk ve kutu süt), değilse dil altına yer­leştirilerek hemen dişhekimine başvurul­malıdır.

Önemi
Erken yaşta meydana gelen süt ön bölge diş kayıpları önemli sorunlar ortaya çıkart­maktadır. Çocuklarda üst çene süt ön böl­ge dişleri konuşma gelişimi, çiğneme fonk­siyonu ve psikolojik gelişime önemli katkı­larda bulunur. Süt ön bölge dişlerinin yara­lanma nedeniyle erken kaybı çenelerin ge­lişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Üst çene ön bölge dişlerini kaybeden 2-4 yaş grubu çocuklarda konuşma gelişimi ge­riliği gelişebileceği göz önünde bulundu­rulmalıdır.