8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Diş Protezleri

Nedir?
Diş protezleri, ağızda çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarının ve estetik görüntünün yeniden hastaya kazandırılması amacıyla hazırlanan tüm yapay materyallerdir. Genel olarak diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda diş ve kemik kaybı meydana gelir. Protezde, kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir. Bu amaçla yitirilen dudak, yanak desteği, konuşma fonksiyonu, çiğneme fonksiyonu ve estetik görüntü geri kazanılır. Eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan, gülmeyi unutmuş bireylerin psikolojik açıdan desteklenmesi sağlanır. Diş protezleri ile insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Diş protez çeşitleri

 

 

Sabit Diş Protezleri

Hastanın ken

 

disinin çıkarmadığı kron-köprü gibi yapıştırma diş protezleri.

Hareketli Diş Protezleri

Hastanın kendisinin istediği zaman takıp çıkartabildiği diş protezleridir.

  • Total Diş Protez
  • leri: Tüm dişlerin eksik olduğu ağızlara uygulanır.
  • Parsiyel Diş Protezleri: Kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Dişler üzerine gelen tırnaklar ve kancalarla tutuculuk sağlanır.
  • Hassas T
    utuculu Diş Protezleri: 
    Kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Kanca gibi dışardan görünen herhangi bir aparatı olmayan estetik diş protezleridir.

İmplant Üstü Protezler

  • Sabit: İmplanttan destek alınarak yapılan köprü veya kronlardır.
  • Hareketli: Kemik desteği yeterli olmayan ağızlarda tercih edilen implantlardan destek alınarak yapılan total benzeri protezlerdir.

Hareketli Protezlerin Temizliği
Plak,

 

yiyecek artığı ve tartar oluşumunun önüne geçebilmek için protezlerinizin günlük temizlik ve bakımı önemlidir. Protez altındaki dokunun sağlığının korunması, enfeksiyonların önüne geçilmesi için düzenli bakım şarttır.
• Yemeklerden sonra protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.
• Yatmada

 

 

 

n önce su, çeşitli diş macunları yada protez bakım ürünleri kullanarak protezinizi fırçalamalısınız. Fırçalama işleminde protez yüzeyine zarar vereceği için aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Fırçalama işleminde özel protez fırçaları yada normal diş fırçaları kullanılabilir.
• Günlük fırçalamayla birlikte özel efervesanprotez temizleme tabletleri kullanılarak kimyasal haftalık ptotez bakımı da yapılmalıdır.
Diş protezlerinin destek dokularla ilişkisi, dokuların zamanla büzülmesi sonucu bozulabilir. Dokulardaki değişiklikler hastanın genel sağlık durumu ile de ilgili olabilir. Diş protezinin dokularla ilişkisi çeşitli işlemlerle yeniden sağlanabilir. Bu sağlanamadığı taktide diş protezi gevşeyecek, dokuları tahriş etmeye başlayacak veya acıtacakır. Bu durum devam ettiğinde ağız içinde ciddi problemlere neden olabilir.
Diş protezlerinin dokularla

 

uyumu bozulduğunda, dişler aşındığında ve eskisi kadar besinleri öğütememeye başlandığında diş protezlerinin yenilenmesi gerekir. Diş protezlerinin yapıldığı malzeme bakterilerin tutunmasına uygun ortam hazırlamaya başladığı durumlarda da yenilenmesi gerekebilir. Diş protezinizde sizi rahatsız eden bir durum olduğunda kendiniz düzeltmeye çalışmayın, hemen hekiminize başvurun.