8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Fissür Örtücü

Nedir?Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde “Fissür” denilen küçük oluklar vardır. Fissür Örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan beyaz ve şeffaf renkte olup sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur. Fissür örtücü uygulamasında diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapılmaz.

Kimlere uygulanır?
Fissür Örtücü tedavi yöntemi 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerinde kullanılabilir. Özellikle daimi dişleri yeni çıkmış çocuklarda uygulanabilir.

Ömrü ne kadardır?
Fissür Örtücüler zaman içerisinde aşınabilir. Fakat yapılan araştırmalar uzun süreli diş yüzeyinde kalabildiğini ispatlamıştır. Sert gıdaların sıkça tüketilmesi, diş gıcırdatması, sert malzemeden yapılmış oyuncak vb. objelerin çocuklar tarafından ağıza alınarak dişler ile sıkılması ya da ısırılması Fissür Örtücülerin daha çabuk aşınmasına ve dişler üzerinden düşmesine sebep olur. Fissür Örtücüler uygulama aşamasında diş minesine ne kadar kuvvetli bağlanırsa diş üzerindeki ömrü de o kadar uzun olur.

Zararlı mıdır?
Fissür Örtücü uygulamasının kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmamaktadır.