8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Fluorid Uygulaması

Nedir?
Fluorid uygulamaları süt ve kalıcı dişleri güçlendirmek için yapılabilecek en etkili koruyucu uygulamalardan birisidir. Fluor, doğal bir element olup özellikle volkanik bölgelerde yoğun olarak bulunur. Fluorid ise birçok diş macununda, ağız gargaralarında fluoridli jel köpük ya da verniklerin içeriğinde aktif madde olarak bulunmaktadır. Fluorid ya da fluor, dişin yapısına katılarak diş minesinin yapısını güçlendirir ve ağız içerisinde oluşan asidik ortama karşı diş minesinin daha güçlü olmasını sağlar.

Nasıl uygulanır?
Topikal fluorid uygulaması özellikle dişleri çürümeye meyilli çocuklarda uygulanır. Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Topikal fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılmalıdır.

Ne kadar sürer?
Fluorid ve jeller, çocuk hastanın çürük risk grubuna uygun olarak 3 veya 6 aylık aralıklar ile düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Düşük ve orta risk grubundaki çocuklar 6 ayda bir defa, yüksek çürük risk grubundaki çocuklarda ise 3 ay ara ile uygulanmalıdır. Fluorid ve jellerin uygulaması mutlaka bir diş hekimi kontrolünde yapılmalıdır. Ailelerin evde uygulayabilecekleri bir yöntem değildir.

Zararlı mıdır?
Florürün yapılan araştırmalar neticesinde herhangi bir zararının olduğu kanıtlanamamıştır.