8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

İmplant Tedavisi

Diş İmplant Tedavisi

 Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Ağızda kaybedilmiş dişlerin yerini doldurmak için diş kökü formunda tasarlanmış ve titanyumdan üretilmiş implantlar geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Çene kemiğinin yeterli olduğu durumlarda kısa bir operasyonla uygulanan diş implantlarının kemikle kaynaşması için genellikle 2-3 ay beklenmektedir.

Diş implantı nedir?

Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, özel materyallerden hazırlanan, yapay diş kökleridir. İmplantlar çene kemiğine basit bir operasyonla yerleştirilmektedir.

İmplantın faydaları nelerdir?

* Sağlam dişleriniz kesilmeyecek, aşındırılmayacaktır.
* Proteziniz sabit olarak uygulanabilmektedir.
* Protezinizin hareketli olması tercih edilmişse; bu protezler ağızda sıkıca durur, fonksiyon sırasında hareket etmez.
* Çene kemiğiniz korunacak, çiğneme fonksiyonuna sahip olacak, yapılan dişler doğal ve estetik duracaktır.

İmplantın Dezavantajları nelerdir?

İmplant materyallerinin yüksek teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan malzemelerin kıymetli olması nedeniyle, maliyeti klasik protezlere göre daha yüksektir. İmplant Diş Tedavisi ( implant tedavisi ) sabır isteyen ve hastanın mutlak uyumluluk göstermesi zorunlu bir tedavidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş implantları kim tarafından uygulanır?

 

Diş İmplant operasyonları bu konuda uzmanlaşmış çene cerrahları, periodontologlar ve implantologlar tarafından yapılmaktadır.

İmplantların ömrü ne kadardır?

İmplant tedavisi uzman bir hekim tarafından yapıldığı takdirde ve hastanın iyi bakım uygulaması halinde ömür boyu ağızda kullanılabilmektedir.

İmplant uygulamasını sınırlandıran durumlar nelerdir?

İmplant diş tedavisi genel sağlık durumu iyi olan her hastaya uygulanabilir. İmplant uygulaması kemik gelişimi tamamlamamış genç bireylerde tercihedilmemektedir . Diş implantlarının uzun ömürlü olabilmesi için, etrafında belirli kalınlık ve boyutta sağlam çene kemiği bulunması gerekir. Eğer yeterli kemik yoksa gerekli olan kemiğin oluşturulması için çene cerrahları tarafından yapılan kemik arttırma işlemleri (ogmentasyon) sonrası dental implantlar güvenli bir şekilde uygulanabilir. Diş İmplant uygulamasının sınırları, hekimin cerrahi tecrübesi ve hastanın sabrı ile belirlenir.

İmplantlar vücut tarafından reddedilebilir mi? 

 

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalar ile incelenmiştir. Bu maddeler hiçbir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antikor üretip kalp ve böbrek nakillerinde olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir. Hastanın genel sağlık durumunda yara yeri iyileşmesini engelleyen veya bozan bir hastalığı yoksa (kontrol altında olmayan diyabet, önceden alınmış radyoterapi, kemik metabolizmasını etkileyen ilaçlar..) ve hasta hekimin tüm uyarılarına dikkat etmiş; iyi bir ağız bakımı uygulamışsa başarısızlıktan söz etmek pek mümkün değildir. Riskli vakalarda bile çok başarılı sonuçlar alınan bir tedavi yöntemi olan implant tedavisinde doğru yapılan bir cerrahi ve sonrasında hatasız bir protez uygulaması başarılı bir tedavi için yeterli olacaktır.

İmplantların kemikle bütünleşmesi (Osseointegrasyon)

Yerleştirilen implantın çevresinin tam olarak kemikle sarılması osseointegrasyon olarak adlandırılır. Kemikle bütünleşen implantların üzerine protez güvenli bir şekilde uygulanabilir. İmplantın iyileşme sürecinin alt çenede 2-3 ay, üst çenede 4-6 ay olarak bilinmektedir. İmplant cerrahisinden sonraki ikinci-üçüncü gün hastanın fonksiyonel olarak kullanabileceği protezi tamamlanmıştır ve başarı oranlarının %99 olduğu görülmüştür. Ancak bu çalışmada oluşturulan klinik ortamın ve teknisyen ekibinin çalışma standartlarının her zaman oluşturulması mümkün olmayabilmektedir. İyileşme süreciyle ilgili  ve klinik uygulaması; alt çenede 2 üst çene de 3 ay şekildedir. Bu süreçler hastaya özel olarak uzayıp kısalabilmektedir. Kliniğimizde hastanın uygun olduğu koşullarda, implant cerrahisi sonrası 2-3 gün içinde protez tamamlanıp tedavi bitirilebilmektedir. (İmmediat Yükleme)

İmplantların Çene Kemiğine Yerleştirilmesi (1. Aşama)

Diş implantı yerleştirme operasyonu, lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin hiçbirinde hasta herhangi bir ağrı duymaz. Bilinçli sedasyon ve derin sedasyon hakkında daha detaylı bilgiyi hizmetler menüsünden öğrenebilirsiniz. İmplantınyerleştirildiği gün hissedilen sızı da, alınacak basit ağrı kesicilerle önlenebilir ki bu ağrı diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı değildir.

İmplantın yerleştirilmesi ne kadar sürer?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işleme bağlıdır. Bir implantın yerleştirilmesi ortalama 5 da

kika sürer.

Günlük hayata ne zaman dönülür?

Operasyon sonrası hastanın günlük hayatına devam etmesini engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Dikiş sonrası hasta 3 saat kadar yemek yemeyeceği için operasyona tok gelmesi önerilmektedir. İyileşme süresince dişsiz kalma durumu ortaya çıkmaz istenildiğinde geçici protezlerden yararlanılır.

İmplantların bakımı nasıl yapılır? 

İmplant üstü protezlere uygulayacağınız temizlik ve bakım, diş üzerine yapılan protezlerden farklı değildir. Ayrıntılı bilgi ve demonstrasyon doktorlarımız tarafından tedavinin son seansında hastalarımıza aktarılmaktadır.

 

İmplant Üzerine Uygulanan Protezler (2. Aşama)

İmplant üzerine yapılacak protez dişler, tıbbi zorunlulukları yerine getirecek koşullar mevcut ise, sizin iht

i

yacınız ve isteğiniz doğrultusunda, hareketli veya sabit olarak uygulanabilmektedir.

Kanser riski var mıdır?

 

Tıbbi literatürde implantların kansere sebep olduğunu gösteren hiçbir bulguya rastlanmamıştır.