8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Lamina Porselen

Lamina Diş (Lamina Porselen Kaplama)

Lamina Diş Nedir?
Diş eksikliği olmayan ön bölgedeki estetik problemleri çözmek için sabit protetik restorasyonlardan yararlanılır. Hastaların en

büyük kaygılarından biri olan estetik sorunu yıllarca tam kronlarla giderilmeye çalışılmıştır. Ancak bu dişte oldukça madde kaybına neden olan bir uygulamadır. Diş dokusunun büyük bir bölümünün kaldırılması birtakım sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle zamanla doğal diş dokusunun değeri daha iyi anlaşılmış ve yapılan restorasyonların dişte en az seciyede madde kaybıyla yapılması yani kalıcı doku hasarının en az seviyeye indirgenmesi amaçlanmıştır.

Lamina Diş Tedavisi Nasıl uygulanır?
Restoratif materyallerde özellikle de adeziv teknolojisindeki hızlı gelişmeler bizlere hem estetik hem de doğal diş dokusunun korunduğu restorasyonlar yapma imkanı vermektedir. Ön dişlerin görünümünü düzeltmek için lamina porselenler, tam kronlara konservatif bir alternatiftir.

Lamina porselenler son zamanlarda estetik diş hekimliğinin en popüler restorasyonlarından biri haline gelmiştir. Lamina porselenler dişlerin renklerini ve şekillerini değiştirerek estetik problemleri gideren bir tekniktir. Laboratuvar ortamında hazırlanan laminalar diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine adeziv tekniklerle uygulanır.

Lamina Diş Uygulaması Ne kadar sürer?
Porselen lamina
ların hasta ağzına uygulanması için en az 2 seansa ihtiyaç vardır. Randevuların uzunluğu uygulanacak lamina sayısına göre değişmektedir. İlk seansta dişin mine tabakasından 0,3-1 mm aşındırma yapılarak (bazı vakalarda aşındırmaya gerek yoktur) ölçü alınır. Sonraki seansta hastanın gülüş tasarımına ve diş rengine uygun renkte laboratuar ortamında hazırlanan laminalar, diş rengine uygun renkte adeziv yapıştırıcılarla diş yüzeyine uygulanır.

Nasıl önlenir?
Kalıtımsal veya sonradan kazanılmış genel faktörlere veya travma ve enfeksiyon gibi lokal faktörlere bağlı diş renklenmelerinde, diş rengini beğenmeyen hastalarda kalıcı beyazlık sağlamak amacıyla, mine defektlerinde, dişlerin yapısal anomalilerinde, diestemaların (dişlerin arasındaki boşluklar) kapatılmasında, aşınmış dişlerde, hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesinde, diş boyunun uzatılması gereken vakalarda en konservatif tedavi seçeneğidir.