8:00am - 19:00pm
Hemen Arayın+90 541 813 64 00

Pedodonti

Nedir?
Çocuk Diş Hekimliği, diğer adıyla Pedodonti, 0-15 yaş grubu çocukların ve özel ilgi gerektiren bireylerin süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan ana bilim dalıdır.

 

Neden?
Çocuklarda diş tedavileriözel ilgi isteyen durumlardır. Çocukla hekimin ilk tanışmasında doğru iletişim kurulması, korkularının giderilmesi, bireyin ilerideki hekim-hasta ilişkisinin sağlıklı olması açısından büyük önem taşır.

Çocuk Diş Hekimleri, çocuğun ilk tanıştığı diş hekimi grubu olması sebebiyle çocuk psikolojisini çok iyi bilirler ve çocuklarda diş hekimi fobisi oluşmasını önlerler. Ayrıca, çocuğun çürük risk grubunu belirleyerek kişiye özgü koruyucu programlar düzenler. Çocuğun beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, çene ve diş gelişiminin düzenli ilerlemesinin kontrol edilmesi, gelişimsel anomalili dişlerde restoratif ve protetik tedaviler, koruyucu ortodontik tedaviler ve özel ilgi gerektiren çocukların diş tedavileri Pedodontistlerin özel olarak ilgilendikleri alanlardır. Düzenli olarak bir Pedodontiste kontrole getirilen çocuklarda ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Çocuk hastalarda olası problemlerin erken teşhis ve tedavisi, çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Süt dişlerinin önemi
Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişleri kalıcı dişlere kıyasla çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.
Süt dişi erken çekildiği zaman bahsi geçen yararlı fonksiyonları da ortadan kalkmaktadır. Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir.

 

Koruyucu diş hekimliği uygulamarı


Flor Uygulamalar
Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen flor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir ve günümüzde diş macunlarının çoğunun da etken maddesidir. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir. Genel bir ifade ile çürük riski yüksek çocukların dişlerinin 6 ayda bir topikal olarak florlanması uygun görülmektedir. Profesyonel flor uygulamaları 2-2,5 yaş itibariyle ilgili yaşa uygun doz ve preparatla yapılabilmektedir. 5 yaş altı çocuklarda diş dokusuna yapışan flor vernikleri kullanılırken, 5 yaş üstü çocuklarda flor jelleri kullanılmaktadır.

 

Koruyucu diş hekimliğinde tek başına hiç bir uygulama kişisel ağız bakımı uygulamasının aksatılmadan yapılması kadar önem taşımaz. Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur. Diş fırçası kullanımına ise ne kadar erken başlanırsa, fırçalama alışkanlığını edinmeleri çok daha kolay ve kalıcı olur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne-babanın tekrar fırçalaması ve kontrolü iyi olur.

 

Fissür Örtücüler
Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye meyilli fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir. Fissür örtücü uygulamaları ile dişlerdeki çürüğe en yatkın bölümler koruma altına alınmaktadır.

Yer Tutucular
Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla daimi dişin ya gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride çapraşık dişlerin oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir. Aksi takdirde, daha sonraki yıllarda diş dizisini düzeltmek için hem çok uzun hem de maliyeti yüksek tedaviler gerekebilir. Oysa küçük bir yer tutucu apareyinin uygulama süresi ve maliyeti diğerlerinin yanında çok daha önemsiz kalır.

 Beslenme

Diş Çürüğü ve Beslenme
Diş çürüğü oluşumunda esas etken şekerli gıdaların ve asitli içeceklerin tüketimidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak tutulmalıdır.
Genel olarak uyulması gereken durumlar şunlardır:
*İlk dişleri çıkmaya başladıktan sonra bebeğinizi emzirerek uyutmayınız. Dişlerini ıslak bir bezle temizledikten sonra uyutunuz.
*Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.
*Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız.
*Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde diş çürüklerine yol açabilmektedir. Meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilmelidir.
*Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk edilmeli ve sıvı gıdaların bardakla tüketimi sağlanmalıdır.
*Öğün aralarında yapışkan ve şekerli gıdalara izin verilmemeli; tatlı yiyecekler ana öğünlerle birlikte tüketilmelidir.
*Çocuklar şekerli, tatlandırılmış süt, çay ve meyve suyu gibi içeceklerle uyutulmamalıdır.
*Süt sade olarak ve mümkünse bardaktan içirilmelidir.
*Şekerli bir yiyecek sonrası tamponlayıcı bir protein takviyesi ( yoğurt, peynir vb) çocuklarda çürük gelişimini önemli ölçüde azaltmaktadır.
*Çürüğe neden olan bakterilerin tükürükte de bulunduğu ve bulaşabildiği unutulmamalıdır.

 


Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

*Diş çürüğünden koruyucu ve önleyici uygulamalar: Flor jeli, flor verniği, fissür örtücüler.
*Gerekli görüldüğü durumlarda süt dişi çekimleri
*Çocuklarda oluşabilecek diş kayıplarında yapılacak olan yer tutucu uygulamaları veya çocuk protezleri.
*Çarpma, düşme vb. nedenlerle meydana gelen diş travmalarının tedavisi.
*Süt ve daimi dişlerin restoratif tedavileri (dolgular).
*Aşırı kron harabiyeti gözlenen genç sürekli dişlerin paslanmaz çelik kron, estetik kron ve gelişmiş seramik sistemler ile tedavisi
*Endodontik tedaviler (Kanal tedavileri, ampütasyonlar)
*Rejeneratif endodontik uygulamalar
*Kötü ağız alışkanlıklarını (Parmak emme, tırnak yeme, dudak ısırma, diş gıcırdatma vb.) durdurmaya yönelik tedaviler
*Kooperasyon problemi olan çocuklarda ve özel gereksinimli bireylerde genel anestezi altında tedavi uygulamaları